256
531475

FABERGÉ MARMORURNA MED SILVERBESLAG.

Utropspris
50 000 - 70 000 EUR
574 000 - 803 000 SEK
52 300 - 73 300 USD
Klubbat pris

Amforaformad på fyrkantig marmorbas med fyra lejontassar. Hänklar i nyklassicistisk stil med lagerkransar, rosetter och kottknopp. Mitten med palmettbård och hängande girlanger. Övre delen med godronnerad krage med lagerkrans bård. Ursprungligen lampfot. Stämplad på fotringen och på undre sidan mellan lejontassarna Fabergé, Julius Rappaport, St.Petersburg 1896-1908.
Höjd 29 cm.

Silverbeslagen med skråmor och foten med bucklor.