298
532744

RYSK FÖRLÄGGARE

Utropspris
600 - 800 EUR
6 880 - 9 180 SEK
628 - 837 USD
Klubbat pris
RYSK FÖRLÄGGARE

Rysk silver förläggare gjord av hovjuvelerare Morozov i St.Petersburg 1896. Förgylld skål del. Skaftet med baron Vladimir Frederick grevliga vapen. Längd 34 cm. Vikt 288 g.

Proveniens

Baron Vladimir Frederick (1837-1927) var en finsk-rysk statsman. Tjänstgjorde som tsarens hushållsminister 1897-1917 och ansvarade för tsarens personliga affärer. Han var också känd för sin imponerande moustache.