31
535771

Maria Wiik

(Finland, 1853-1928)
Utropspris
10 000 - 12 000 EUR
113 000 - 136 000 SEK
10 400 - 12 500 USD
Klubbat pris
14 000 EUR
Maria Wiik
(Finland, 1853-1928)

SOMMARIDYLL.

Sign. -75. Olja på duk 40x31 cm.

"Sommaridyll" av Maria Wiik är en nyupptäckt, tidigare okänd målning av konstnärinnan som målades under sommaren 1875. Lite senare på hösten åker Wiik för första gången till Paris. Sannolikt har målningen en gång tillhört systern Anna, bosatt i Stockholm.

Formgivare

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

212. Lennart Nilsson, "Birgit Nilsson, Kungliga Operan, 1966".
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK