336
535381

TRE KARMSTOLAR.

Utropspris
500 - 700 EUR
5 740 - 8 030 SEK
523 - 733 USD
Klubbat pris
1 300 EUR
TRE KARMSTOLAR.

Tre empire karmstolar gjorda av Adolf Lindholm i Helsingfors. Signerade på framsargen. Mahogny och mahognyfanerade. Lös, stoppad sits. Snidad dekor.
Adolf Lindholm blev stolmakarmästare 1834 och var verksam i Helsingfors 1834-1849.