Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
349
521728

BYRÅ, Louis XVI, Frankrike 1700-talets senare hälft.

Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
15 400 - 20 500 SEK
1 740 - 2 320 USD
Klubbat pris

Fanerad med mahogny. Beslag av mässing. Skiva av gråspräcklig marmor. Sex lådor, signerad i främre hörnet under skivan "P.Rou.." Den parisiska ebenistfamiljen Roussel använde samma stämpel, både av fadern Pierre d.ä (mästare 1745-82), änkan Marie Antoinette och sönerna Pierre-Michel och Pierre d.y. Längd 80 cm, bredd 41 cm, höjd 146,5 cm.

Slitage, skador, delar saknas, kompletteringar.