349
521728

BYRÅ, Louis XVI, Frankrike 1700-talets senare hälft.

Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
17 200 - 22 900 SEK
1 570 - 2 090 USD
Klubbat pris

Fanerad med mahogny. Beslag av mässing. Skiva av gråspräcklig marmor. Sex lådor, signerad i främre hörnet under skivan "P.Rou.." Den parisiska ebenistfamiljen Roussel använde samma stämpel, både av fadern Pierre d.ä (mästare 1745-82), änkan Marie Antoinette och sönerna Pierre-Michel och Pierre d.y. Längd 80 cm, bredd 41 cm, höjd 146,5 cm.

Slitage, skador, delar saknas, kompletteringar.