35
530739

Helene Schjerfbeck

(Finland, 1862-1946)
Helene Schjerfbeck, "HYVINGEFLICKAN".

"HYVINGEFLICKAN".

Sign. -17. Teckning 34x25 cm.

Utropspris:

15 000 - 20 000 EUR

159 000 - 212 000 SEK

15 400 - 20 500 USD

Klubbat pris:
11 000 EUR
Proveniens

Samling av Einar Reuter, därefter inom familjen.

Helene Schjerfbeck, minnesutställning i Helsingfors konsthall 1954.

Formgivare