507
500701

SVENSKT BAROCKSTOP.

Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
40 100 - 45 900 SEK
3 660 - 4 190 USD
Klubbat pris
4 500 EUR
SVENSKT BAROCKSTOP.

Svenskt barockstop med rikligt driven dekor, gjort ca 1700. Dekorerad med svenska 1700-talsmynt. Otydligt stämplad. Höjd 20 cm, vikt 1249 g.

Proveniens

Släkten Gyllenmånes adelsvapen i bottnet.