534799

Sergei Wlasov

(Ryssland, 1859-1924)
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
45 900 - 57 400 SEK
4 190 - 5 230 USD
Klubbat pris
3 200 EUR
Sergei Wlasov
(Ryssland, 1859-1924)

KUNGSPORTEN, SVEABORG.

Sign. 1909. Olja på duk 70x105 cm.

Kungsporten på Sveaborgs sydligaste ö är fästningens främsta symbol. Porten byggdes åren 1753-54 på den plats där konung Adolf Erik steg i land år 1748 för att inspektera bygget. Porten flankeras av fyra skifferplaketter och dessa är återgivna på den ståtliga ram som konstnären själv byggde till tavlan. Årtalet för Gustaf III:s sista sten saknas eftersom han aldrig lade den. Det allra kändaste citatet är den sista meningen. Det har setts som ett testamente av fästningens skapare Augustin Ehrensvärd: Eftervärld, stå här på egen botn, och lita icke på främmande hielp.

“Här lade konungen Fredrik den första stenen år 1748”
“Här lade konungen Gustaf den sista stenen år”
“Sveaborg som tager hafvet på ena sidan och stranden på den andra, giver den kloke herravälde på både hafv och land”
“Ifrån ödemarker äro dessa Vargskiärsholmar ombytte till ett Sveaborg. Eftervärld, stå här på egen botn, och lita icke på främmande hielp”