504
573236

Helmut Newton

(USA, 1920-2004)
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
68 800 - 91 800 SEK
6 280 - 8 370 USD
Klubbat pris

Helmut Newton
(USA, 1920-2004)

HELMUT NEWTON, bok, "Sumo", Taschen, Monte Carlo 1999, signerad och numrerad 06958/10000.

Inbunden. Kromad benställning designad av Philippe Starck medföljer. 71 x 51 cm. Originalkartong.

Omslaget några veck, smärre sedvanligt slitage. Kartongen med skador.

Formgivare

Helmut Newton föddes 1920 i Berlin och dog 2004 i Los Angeles. Han anses av många vara en legend inom den moderna fotografin. Under 1930-talet studerade han mode- och porträttfotograf för Yva, en av Berlins ledande societetsfotografer. Han inspirerades av såväl Brassaïs som av dokumentärfotografen Erich Solomon. Han publicerades frekvent i tidningarna Elle och Vogue och utanför modevärlden uppmärksammades han för sina svart-vita aktfotografier. Han försökte ofta återskapa det förbjudna och skandalösa - berömda människor tagna på bar gärning.