164
595045

Tuntematon/Okänd/ Unknown

Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
22 700 - 34 000 SEK
2 090 - 3 130 USD
Klubbat pris
3 600 EUR
Tuntematon/Okänd/ Unknown

RYSK OFFICER, ANDRA KVARTALET AV 1800-TALET.

Olja på duk 110x81 cm.

Figuren bär en medalj av Sankt Annas orden, 2 klass, med band. Dessa ordnar började framställas år 1816 och tilldelades diplomater och civilpersoner av rang.
Intressant är även den turkiska orden Iftihar Nishani som figuren bär under Sankt Annas orden. Denna orden grundades år 1831 av sultanen Mahmud II. Av dessa fanns det två typer, båda med det rödgröna band som var typiskt för den tidens turkiska militärdräkter.
Turkiets och Rysslands relationer var dåliga fram till 1830 då Nikolai I ingick avtal med Turkiet vilket förbättrade relationerna mellan de två länderna.
Mängden briljanter på Iftihar Nishani orden tyder på att hans insats var högt värderad, och detta stöds även av det papper, sannolikt ett avtal, han har i handen.