225
595458

KAFFESERVIS, 12 DELAR

Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
22 900 - 34 400 SEK
2 090 - 3 140 USD
Klubbat pris
KAFFESERVIS, 12 DELAR

Porslin, Ryssland/Sovjetunionen. Dmitrovskaja porslinsfabrik, tidigare Gardner, 1920-tal. Blåmålade med blommor.

Gardner var en av de mera kända ryska porslinsfabrikerna under 1700- och 1800-talet. Den grundades 1766 i byn Verbilki i distriktet Dmitrov, tillhörandet Moskva provinsen. Produktionen bestod av porslin av hög kvalitet och hörde till den kejserliga porslinsfabrikens största konkurenter. Grundaren Francis Gardner studerade produktionen av porslin i övriga europeiska länder för att lära sig att tillverka porslin av den bästa kvaliten. Under 1800-talet grundades ett flertal privata fabriker och det var Gardner som faställde standarden som alla ville leva upp till. Till Gardners kunder hörde både adelsmän, rika borgare och det kejserliga hovet. På 1860 talet beställde den kejserliga familjen kompleteringar av serviser som tidigare tillverkats för dem av den kejserliga porslinsfabriken. Mot slutet av 1800-talet var produktionen inte längre lönsam och fabriken såldes slutligen till en av konkurenterna, Matvei Kuznetsov, år 1892. Under Sovjettiden nationaliserades fabriken och bytte namn efter det närbelägna staden Dmitrov.