Frankrike. Louis XVI. Tillverkade av Benoît Grivet (1737-1792), verksam i Paris. Förgyllda och bronserade. Signerade med kallstämpel B.Grivet. Senare förgyllning. Soffans längd 113 cm.
Benoît Grivet blev mästares i Paris 27 juli 1774.
×
Logga in
Kunde inte logga in