252
574129

MÖBLEMANG AV BENOÏT GRIVET, 5 DELAR

Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
91 800 - 115 000 SEK
8 370 - 10 500 USD
Klubbat pris
8 000 EUR

Frankrike. Louis XVI. Tillverkade av Benoît Grivet (1737-1792), verksam i Paris. Förgyllda och bronserade. Signerade med kallstämpel B.Grivet. Senare förgyllning. Soffans längd 113 cm.

Benoît Grivet blev mästares i Paris 27 juli 1774.