257
569176

BORD AV LORENTZ LUNDELIUS

Utropspris
1 500 - 1 700 EUR
17 200 - 19 500 SEK
1 570 - 1 780 USD
Klubbat pris
1 200 EUR
BORD AV LORENTZ LUNDELIUS

Empire, etikettsignerat Lorentz Wilhelm Lundelius, Stockholm 1818-1857. Mahognyfanerad, pelarfot med fotplatta. Dekorerad med bronspärlor och lejontassar. Förgyllda bronsbeslag med lejonhuvuden och vinrankor. Skivan med två utfällbara klaffar. Utfälld 147x67 cm, nerfällt bredd 95 cm. Höjd 74,5 cm. En låda med signatur inne i lådan.