Empire, etikettsignerat Lorentz Wilhelm Lundelius, Stockholm 1818-1857. Mahognyfanerad, pelarfot med fotplatta. Dekorerad med bronspärlor och lejontassar. Förgyllda bronsbeslag med lejonhuvuden och vinrankor. Skivan med två utfällbara klaffar. Utfälld 147x67 cm, nerfällt bredd 95 cm. Höjd 74,5 cm. En låda med signatur inne i lådan.