Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
275
569172

KARMSTOL AV JOHAN LINDGREN

Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
20 600 - 31 000 SEK
2 290 - 3 430 USD
Klubbat pris
KARMSTOL AV JOHAN LINDGREN

Gustaviansk, Stockholmsarbete 1700-talets slut. Signerad ILG. Senare målad. Fast, stoppad sits, rak rygg med bandfläta runt kanten och sargen. Hörnen med hörnfleuroner och svarvade ben med kannelyrer. Bredd 63,5 cm, djup 52 cm, höjd 94 cm, sitthöjd 43 cm.