275
569172

KARMSTOL AV JOHAN LINDGREN

Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
22 900 - 34 400 SEK
2 090 - 3 140 USD
Klubbat pris
KARMSTOL AV JOHAN LINDGREN

Gustaviansk, Stockholmsarbete 1700-talets slut. Signerad ILG. Senare målad. Fast, stoppad sits, rak rygg med bandfläta runt kanten och sargen. Hörnen med hörnfleuroner och svarvade ben med kannelyrer. Bredd 63,5 cm, djup 52 cm, höjd 94 cm, sitthöjd 43 cm.