277
572962

SOFFA.

Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
17 200 - 22 900 SEK
1 570 - 2 090 USD
Klubbat pris
1 200 EUR
SOFFA.

Empire, 1800-talets början, Sverige. Mahognyfanerad med fast, stoppad sits och rygg, bågformad ryggkant och i hörnen kalkformad övredel. Sidorna med egyptiserande karyatider i förgyllt trä. Längd 201 cm, djup 71 cm, höjd 110 cm.