Empire, 1800-talets början, Sverige. Mahognyfanerad med fast, stoppad sits och rygg, bågformad ryggkant och i hörnen kalkformad övredel. Sidorna med egyptiserande karyatider i förgyllt trä. Längd 201 cm, djup 71 cm, höjd 110 cm.
×
Logga in
Kunde inte logga in