280
595558

BADKARSFÅTÖLJER, ETT PAR

Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
22 900 - 34 400 SEK
2 090 - 3 140 USD
Klubbat pris
2 000 EUR
BADKARSFÅTÖLJER, ETT PAR

Ryssland, senempire ca 1820-40. Mahogny och mahognyfanerade. Bågformad rygg med rikligt skuren sarg och svarvade framben. Fast, stoppad sits. Ryggens höjd 97 cm. Sitthöjd 47 cm. Bredd 55 cm.

Proveniens

Fiskars gård