295
573667

SPEGEL.

Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
17 200 - 22 900 SEK
1 570 - 2 090 USD
Klubbat pris
1 800 EUR
SPEGEL.

Av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk. Förgylld och bronserad. Rikt skuren dekor med genombrutet krön, rosett och blomgirlanger. Nedre delen med blommor. Signerad IÅ med Stockholms hallstämpel troligen daterad 1785. Dekorskador. Höjd 123 cm, bredd 50 cm.