299
594126

FRANSK VÄGGPENDYL

Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
34 400 - 45 900 SEK
3 140 - 4 190 USD
Klubbat pris
2 600 EUR
FRANSK VÄGGPENDYL

Brännförgylld brons. Louis XVI. Frankrike ca 1770. Signerad Jean Sebastian Chauvet, mästare i Paris. Fodralet ritat av Jean Charles Delafosse ca 1770. Rikligt dekorerade med bockhuvuden, girlanger och kannelyrer. Fodralet med små skador. Höjd 82 cm.

"Vergoldete Bronzen", H.Ottomeyer/P.Pröschel, Munchen 1986. Identiskt fodral avbildat på sida 182.