400
594999

BÄGARE

Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
45 300 - 68 000 SEK
4 170 - 6 260 USD
Klubbat pris
4 000 EUR
BÄGARE

Silver. Karolinsk barock. Finland. Gjord av Fredrik Dammert, verksam i Viborg/Helsingfors 1712-1755. Slät sida med förgylld fot och övre kant. Insidan också förgylld. Graverad text "Stjänkt af den Bäste och Ömaste MOR til dess yngsta Son, O.G.W". Höjd 17,5 cm. Vikt 333 g.

Proveniens

Tyra Borg

Fredrik Dammert blev mästare i Viborg 1712 och var verksam i staden tills han hamnade i rysk fångenskap. Han var åter verksam som guldsmed i Helsingfors från 1722 till 1755.