OLOF OTTELIN, SOFFA. Keravan Puusepäntehdas, Stockmann, 1950-tal.
Trästomme, lackerade ben och blom-mönstrad tygklädsel. Bredd 150 cm, höjd 84 cm.
Sedvanligt slitage.