CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, FÅTÖLJ. Tillverkad av Puunveistos Helsinki. 1950-tal.
Stoppad lila klädsel, benen lackad björk. Höjd 84 cm, bredd 71 cm.
Sedvanligt slitage.