Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, TAKLAMPA.

Vitmålad metall, matterat glas och mässingsgaller. 40x40 cm.

Sedvanligt slitage.

Övrig information

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12, Helsingfors efter avslutad auktion.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
2 100
E
U
R
21 987
S
E
K
2 385
USD
Utropspris
1 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (25 bud)
6
21 apr 2015 16:19
2 100 EUR
2
A
21 apr 2015 16:17
2 000 EUR
6
21 apr 2015 16:17
1 950 EUR
2
21 apr 2015 15:39
1 900 EUR
6
A
21 apr 2015 15:39
1 850 EUR
6
21 apr 2015 15:38
1 800 EUR
2
21 apr 2015 15:26
1 750 EUR
6
A
21 apr 2015 15:26
1 700 EUR
6
A
21 apr 2015 15:26
1 650 EUR
2
21 apr 2015 15:26
1 600 EUR
6
20 apr 2015 21:01
1 550 EUR
2
A
20 apr 2015 14:00
1 500 EUR
6
20 apr 2015 14:00
1 500 EUR
2
A
20 apr 2015 13:58
1 350 EUR
6
20 apr 2015 13:58
1 300 EUR
2
A
3 apr 2015 15:39
960 EUR
5
3 apr 2015 15:39
940 EUR
2
A
2 apr 2015 21:49
920 EUR
4
2 apr 2015 21:49
900 EUR
2
A
2 apr 2015 17:22
725 EUR
3
2 apr 2015 17:22
705 EUR
2
A
2 apr 2015 17:21
640 EUR
3
2 apr 2015 17:21
620 EUR
2
2 apr 2015 13:00
600 EUR
1
2 apr 2015 11:20
30 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.