Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkare Taito Oy. 1950-tal.

Polerad mässing. Diam. 54,5 cm.

Sedvanligt slitage.

Lampmodellen beställdes till FN:s generalsekreterares arbetsrum 1950-52.

Formgivare

Klubbat pris
4 700
49 068
5 316
Utropspris
2 000 EUR
Budhistorik (24 bud)
8
20 apr 2015 16:39
4 700 EUR
20 apr 2015 16:39
4 500 EUR
8
20 apr 2015 16:39
4 400 EUR
20 apr 2015 16:38
4 200 EUR
8
20 apr 2015 16:38
4 000 EUR
20 apr 2015 12:05
3 900 EUR
20 apr 2015 12:04
3 800 EUR
19 apr 2015 21:27
3 750 EUR
14 apr 2015 10:26
3 650 EUR
13 apr 2015 16:32
3 550 EUR
13 apr 2015 16:32
3 500 EUR
13 apr 2015 16:32
3 450 EUR
13 apr 2015 16:32
3 350 EUR
13 apr 2015 16:26
3 250 EUR
13 apr 2015 16:26
3 150 EUR
9 apr 2015 8:37
2 500 EUR
9 apr 2015 8:37
2 400 EUR
3 apr 2015 14:13
2 300 EUR
3 apr 2015 14:13
2 200 EUR
2 apr 2015 21:39
2 100 EUR
2 apr 2015 21:39
2 000 EUR
2 apr 2015 14:35
1 750 EUR
2 apr 2015 14:35
1 700 EUR
2 apr 2015 12:59
1 600 EUR