Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA. Tillverkad av Taito Oy, 1940-tal.

Polerad mässing. Foten beklädd med rotting. Höjd 37 cm.

Sedvanligt slitage.

Formgivare

Klubbat pris
4 800
50 112
5 429
Utropspris
2 800 EUR
Budhistorik (17 bud)
22 apr 2015 15:44
4 800 EUR
22 apr 2015 15:44
4 600 EUR
22 apr 2015 15:28
4 400 EUR
22 apr 2015 7:23
4 200 EUR
19 apr 2015 21:38
4 000 EUR
19 apr 2015 21:38
3 900 EUR
11 apr 2015 23:22
3 800 EUR
11 apr 2015 23:22
3 700 EUR
8 apr 2015 9:16
3 650 EUR
3 apr 2015 14:08
3 550 EUR
3 apr 2015 14:08
3 500 EUR
3 apr 2015 12:57
3 200 EUR
2 apr 2015 19:00
3 100 EUR
2 apr 2015 19:00
3 000 EUR
2 apr 2015 19:00
3 000 EUR
2 apr 2015 18:59
2 400 EUR
2 apr 2015 13:03
2 000 EUR