Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkad av Taito. 1940-tal.

Mässing, perforerad mässing och matterat glas. Höjd 78 cm. Diam. 27,5 cm

Sedvanligt slitage.

Formgivare

Klubbat pris
1 250
13 050
1 414
Utropspris
1 200 EUR
Budhistorik (9 bud)
20 apr 2015 12:03
1 250 EUR
20 apr 2015 12:03
1 200 EUR
3 apr 2015 15:44
1 155 EUR
3 apr 2015 15:44
1 105 EUR
2 apr 2015 17:19
1 055 EUR
2 apr 2015 17:19
1 005 EUR
2 apr 2015 17:19
970 EUR
2 apr 2015 17:19
950 EUR
2 apr 2015 13:01
900 EUR