ALVAR & AINO AALTO, SKRIV-/SPEGELBORD, Nr 190. Artek, 1950-tal.
Björk. Inredning under skivan, lock med uppfällbar spegel, hurtsen med fem lådor. 100x50 cm, höjd 71 cm.
Slitage, repor.