Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Formgiven för Taito Oy 1948.

Perforerad mässing, matterat glas. Höjden justerbar. Diam. 45 cm.

Sedvanligt slitage.

Övrig information

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12, Helsingfors efter avslutad auktion.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
3 650
E
U
R
38 216
S
E
K
4 145
USD
Utropspris
2 500 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (20 bud)
6
22 apr 2015 16:23
3 650 EUR
7
22 apr 2015 16:21
3 550 EUR
6
A
22 apr 2015 16:21
3 549 EUR
6
22 apr 2015 16:20
3 450 EUR
7
A
22 apr 2015 16:20
3 350 EUR
7
A
22 apr 2015 16:19
3 349 EUR
6
22 apr 2015 16:19
3 249 EUR
7
A
22 apr 2015 16:17
3 148 EUR
6
22 apr 2015 16:17
3 048 EUR
7
22 apr 2015 16:13
2 847 EUR
6
22 apr 2015 12:48
2 747 EUR
5
A
22 apr 2015 12:48
2 700 EUR
5
12 apr 2015 20:19
2 600 EUR
1
A
5 apr 2015 2:01
2 500 EUR
4
5 apr 2015 2:01
2 500 EUR
1
A
3 apr 2015 22:14
2 400 EUR
3
3 apr 2015 22:14
2 300 EUR
1
A
2 apr 2015 17:23
2 200 EUR
2
2 apr 2015 17:23
2 100 EUR
1
2 apr 2015 13:01
2 000 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.