Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPA, 9465. Mässing, skärm med perforerat mönster. Tillverkare Oy Taito Ab, sent 1940-tal.

Djup 31 cm, bredd 24 cm.

Sedvanligt slitage.

Övrig information

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12, Helsingfors efter avslutad auktion.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
2 750
E
U
R
28 710
S
E
K
3 111
USD
Utropspris
800 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (36 bud)
8
20 apr 2015 15:44
2 750 EUR
10
A
20 apr 2015 15:44
2 700 EUR
10
20 apr 2015 15:43
2 650 EUR
8
20 apr 2015 15:43
2 550 EUR
10
A
20 apr 2015 15:43
2 500 EUR
10
20 apr 2015 15:42
2 450 EUR
8
A
20 apr 2015 15:42
2 350 EUR
8
20 apr 2015 15:42
2 300 EUR
10
20 apr 2015 15:41
2 200 EUR
8
A
20 apr 2015 15:41
2 150 EUR
8
A
20 apr 2015 15:01
1 670 EUR
9
20 apr 2015 15:01
1 620 EUR
8
20 apr 2015 13:53
1 550 EUR
7
A
20 apr 2015 13:53
1 500 EUR
7
20 apr 2015 12:06
1 326 EUR
3
A
20 apr 2015 12:06
1 276 EUR
3
A
19 apr 2015 21:23
1 250 EUR
6
19 apr 2015 21:23
1 200 EUR
3
A
11 apr 2015 18:47
1 050 EUR
5
11 apr 2015 18:47
1 000 EUR
3
A
11 apr 2015 18:46
920 EUR
5
11 apr 2015 18:46
900 EUR
3
A
11 apr 2015 18:46
860 EUR
5
11 apr 2015 18:46
840 EUR
3
10 apr 2015 11:31
820 EUR
5
A
9 apr 2015 8:36
800 EUR
5
6 apr 2015 4:49
770 EUR
4
A
6 apr 2015 4:49
750 EUR
4
A
6 apr 2015 4:16
700 EUR
5
6 apr 2015 4:16
680 EUR
4
A
6 apr 2015 4:15
660 EUR
5
6 apr 2015 4:15
640 EUR
4
3 apr 2015 9:23
620 EUR
3
2 apr 2015 21:37
600 EUR
2
2 apr 2015 17:15
400 EUR
1
2 apr 2015 13:27
300 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.