Dora Jung

(Finland, 1906-1980)
Dora Jung
(Finland, 1906-1980)

DORA JUNG, VÄVNAD. Futurum. Signerad. 1970.

Linnedamast på skiva. 47x37 cm.

Sedvanligt slitage.

Futurum ställdes ut på följande utställningar:
Dora Jung, Vævningar April-Maj 1970, Det Danske Kunstindustrimuseum.
Dora Jung, Vävnader, 2 februari-3 mars 1974, Hässelby slott, Nordiskt kulturcentrum, Stockholm 1974.
Dora Jung – Utställning 9.2-21.2.77, Artek Helsingfors.
Dora Jung 1906-1932-1980. Minnesutställning. 24.3.-15.5.1983, Taideteollisuusmuseo.

Klubbat pris
2 200
25 146
2 318
Utropspris
1 500 EUR
Budhistorik (27 bud)
8
20 apr 2015 15:43
2 200 EUR
20 apr 2015 15:43
2 100 EUR
8
20 apr 2015 15:42
2 000 EUR
20 apr 2015 15:42
1 950 EUR
8
20 apr 2015 15:41
1 900 EUR
20 apr 2015 15:41
1 850 EUR
8
20 apr 2015 15:40
1 800 EUR
20 apr 2015 15:40
1 750 EUR
8
20 apr 2015 15:40
1 700 EUR
20 apr 2015 15:40
1 650 EUR
8
20 apr 2015 15:39
1 600 EUR
20 apr 2015 15:39
1 550 EUR
8
20 apr 2015 15:38
1 500 EUR
20 apr 2015 15:38
1 450 EUR
8
20 apr 2015 15:38
1 400 EUR
20 apr 2015 15:38
1 350 EUR
8
20 apr 2015 15:38
1 300 EUR
20 apr 2015 15:37
820 EUR
8
20 apr 2015 15:36
800 EUR
20 apr 2015 15:35
666 EUR
20 apr 2015 15:26
370 EUR
20 apr 2015 13:51
350 EUR
19 apr 2015 18:34
240 EUR
18 apr 2015 17:46
220 EUR
17 apr 2015 10:13
200 EUR
11 apr 2015 19:38
60 EUR
6 apr 2015 19:41
30 EUR