Pavel Hlava

(Tjeckien, 1924-2003)
Pavel Hlava
(Tjeckien, 1924-2003)

PAVEL HLAVA, GLASSKULPTUR. Sign. Pavel Hlava 1986.

Färgad glasformation gjuten i klart glas. Höjd 15 cm, längd 18 cm.

Sedvanligt slitage.

Pavel Hlava (1924-2003) hör till föregångarna inom Modernt Tjeckiskt glas. Både konstnären och hans verk har beskrivits som före sin tid. Under sin livstid beviljades Hlava 30 pris och utmärkelser för sina verk. Hlavas verk finns idag representerade i över 35 museum.

Klubbat pris
1 500
17 145
1 580
Utropspris
2 500 EUR
Budhistorik (4 bud)
21 apr 2015 16:26
1 500 EUR
21 apr 2015 16:17
1 300 EUR
21 apr 2015 15:52
1 000 EUR
2 apr 2015 18:25
500 EUR