Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, 9224. Tillverkad av Idman. 1950-tal.

Polerad mässing. Foten beklädd med läder. Höjd 54 cm.

Sedvanligt slitage.

Övrig information

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12, Helsingfors efter avslutad auktion.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
6 200
E
U
R
64 914
S
E
K
7 041
USD
Utropspris
2 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (32 bud)
1
21 apr 2015 15:21
6 200 EUR
6
21 apr 2015 13:00
6 000 EUR
7
21 apr 2015 13:00
5 800 EUR
6
19 apr 2015 21:25
5 600 EUR
7
A
19 apr 2015 21:25
5 400 EUR
6
19 apr 2015 21:25
5 300 EUR
7
15 apr 2015 20:23
5 100 EUR
6
14 apr 2015 22:31
4 900 EUR
7
14 apr 2015 21:14
4 700 EUR
6
13 apr 2015 22:57
4 500 EUR
7
A
13 apr 2015 22:57
4 400 EUR
7
13 apr 2015 21:38
4 200 EUR
6
A
13 apr 2015 21:38
4 000 EUR
6
A
13 apr 2015 21:38
3 900 EUR
7
13 apr 2015 21:38
3 800 EUR
6
12 apr 2015 20:22
3 650 EUR
7
12 apr 2015 20:20
3 550 EUR
6
A
12 apr 2015 20:20
3 500 EUR
6
A
12 apr 2015 20:20
3 400 EUR
7
12 apr 2015 20:20
3 300 EUR
6
11 apr 2015 9:12
3 113 EUR
2
10 apr 2015 11:35
3 013 EUR
1
A
10 apr 2015 11:35
3 000 EUR
1
A
9 apr 2015 18:35
2 900 EUR
5
9 apr 2015 18:35
2 800 EUR
1
A
5 apr 2015 14:28
2 600 EUR
4
5 apr 2015 14:28
2 500 EUR
1
3 apr 2015 22:29
2 200 EUR
3
3 apr 2015 22:15
2 100 EUR
1
A
2 apr 2015 21:48
2 000 EUR
2
2 apr 2015 21:48
2 000 EUR
1
2 apr 2015 12:58
1 600 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.