CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, FÅTÖLJ. Stämpelmärkt Hiort Tuote Valmistaja Puunveistos Helsinki, 1950-tal.
Svängda former, stoppad beige klädsel, betsade ben. 1950-tal. Höjd ca 100 cm.
Sedvanligt slitage.