TALLRIK, porslin, Kejserliga Porslinsmanufakturen i S:t Petersburg 1809-1817.

Del från original Gurjev-servisen som Alexander I beställde till sin fru.
Brättet med bearbetade förgyllningar mot röd fond. I mitten kalkomani "Vy över Kamenostrovsky Palatset från floden Nevka", graverad av I. Cheski. Unikt för servisen var att alla delar har olika motiv.
Diameter 24,5 cm. Utan stämpel. Inskription om kalkomanin med kyrilliska bokstäver i svart emaljfärg.

Litet, reparerat kantnagg.

Klubbat pris
2 000
22 940
2 093
Utropspris
3 000 EUR
Budhistorik (7 bud)
26 maj 2015 19:44
2 000 EUR
22 maj 2015 14:56
650 EUR
20 maj 2015 16:09
600 EUR
20 maj 2015 7:28
60 EUR
15 maj 2015 16:26
55 EUR
14 maj 2015 13:16
50 EUR
12 maj 2015 16:27
30 EUR