RYSKA VÄGGLAMPETTER, empire. Tidigt 1800-tal.

Förgylld brons. Övre delen med kvinnoansikte och palmettdekor nertill. Höjd 38,5 cm.

Bruksslitage.

Jämför med motsvarande lampett i Igor Sychevs ”Russian Bronze” s. 112.

РУССКИЕ НАСТЕННЫЕ КАНДЕЛЯБРЫ. Ампир. Начало 19-го века.

Позолоченная бронза. Верхняя часть с женской головой, нижняя часть с пальметтой. Высота 38,5 см.

Klubbat pris
7 700
87 241
8 033
Utropspris
1 200 EUR
Budhistorik (39 bud)
8
26 maj 2015 18:39
7 700 EUR
26 maj 2015 18:39
7 500 EUR
8
26 maj 2015 18:38
7 300 EUR
26 maj 2015 18:38
7 100 EUR
26 maj 2015 18:37
6 800 EUR
8
26 maj 2015 18:37
6 600 EUR
8
26 maj 2015 18:37
6 310 EUR
26 maj 2015 18:37
6 110 EUR
8
26 maj 2015 18:36
5 710 EUR
26 maj 2015 18:36
5 510 EUR
8
26 maj 2015 18:36
5 310 EUR
26 maj 2015 18:36
5 110 EUR
8
26 maj 2015 18:35
4 800 EUR
26 maj 2015 18:35
4 600 EUR
26 maj 2015 18:31
4 300 EUR
26 maj 2015 18:30
4 100 EUR
26 maj 2015 18:30
4 000 EUR
26 maj 2015 18:29
3 900 EUR
26 maj 2015 18:29
3 800 EUR
26 maj 2015 18:29
3 600 EUR
26 maj 2015 18:27
3 500 EUR
26 maj 2015 18:27
3 500 EUR
26 maj 2015 12:45
3 200 EUR
26 maj 2015 12:34
3 100 EUR
26 maj 2015 12:34
3 000 EUR
26 maj 2015 12:15
2 900 EUR
26 maj 2015 12:15
2 800 EUR
26 maj 2015 12:14
2 600 EUR
26 maj 2015 12:14
2 500 EUR
26 maj 2015 11:52
2 300 EUR
26 maj 2015 11:52
2 200 EUR
9 maj 2015 16:25
1 950 EUR
9 maj 2015 16:25
1 900 EUR
9 maj 2015 16:25
1 650 EUR
9 maj 2015 16:25
1 600 EUR
8 maj 2015 23:13
900 EUR
8 maj 2015 20:58
220 EUR
8 maj 2015 19:55
200 EUR
8 maj 2015 14:56
100 EUR