Arnold Lakhovsky

(Ryssland, 1880-1937)
Arnold Lakhovsky
(Ryssland, 1880-1937)

ARNOLD LAKHOVSKY, FRÅN STADEN PSKOV.

Sign. Olja på duk 50x61 cm.

Proveniens

Familjen Lidvall var bosatt i St Petersburg och fadern var Tsarens hovskräddare. Han var även morfars far till ägaren av verket. Brodern till hovskräddaren var den kända Fredrik Lidvall, arkitekt i St Petersburg under samma period.

Арнольд Борисович Лаховский 1880-1937. Зима во Пскове. Холст, масло 50х61. Подпись. Провенанс: из семьи наследников архитектора Ф.Лидваля.

Klubbat pris
8 600
97 438
8 972
Utropspris
10 000 EUR
Budhistorik (9 bud)
26 maj 2015 16:16
8 600 EUR
26 maj 2015 16:15
8 400 EUR
26 maj 2015 16:11
8 200 EUR
26 maj 2015 15:56
8 000 EUR
24 maj 2015 14:28
5 200 EUR
23 maj 2015 23:24
5 000 EUR
9 maj 2015 10:32
2 000 EUR
8 maj 2015 21:23
1 000 EUR
8 maj 2015 18:46
30 EUR