HÄNGE, barockpärla, platina och guld, rosenslipade diamanter, emalj. Vikt ca. 26,2 g.

Barockpärla ca 45 x 30 mm. Diamanter infattade i pärlan. Hängets höjd ca 75 mm.

Skador och slitage på pärlan.

Hänget består troligtvis att två sammansatta saltvattenspärlor. Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12, Helsingfors efter avslutad auktion.

Klubbat pris
4 000
45 320
4 173
Utropspris
6 000 EUR
Budhistorik (4 bud)
24 maj 2015 11:46
4 000 EUR
15 maj 2015 16:02
3 200 EUR
9 maj 2015 16:14
2 500 EUR
8 maj 2015 16:40
1 000 EUR