KARMSTOL. Barock, valnöt, Frankrike 1600-tal.

Svarvat ramverk, armlän dekoreras av skulpterade kvinnohuvud. Faststoppad rygg och sits. Bredd 61 cm, sitthöjd 48 cm, tot. höjd 84 cm.

Slitage, skador på trädelarna, senare kompletteringar.

Proveniens

Stolen har tillhört biskopen i Borgå Paul Krogius (1724–1792).

Klubbat pris
800
9 176
837
Utropspris
1 000 EUR
Budhistorik (22 bud)
28 maj 2015 15:56
800 EUR
28 maj 2015 15:56
780 EUR
28 maj 2015 15:55
760 EUR
28 maj 2015 15:24
740 EUR
27 maj 2015 23:35
700 EUR
27 maj 2015 23:34
680 EUR
27 maj 2015 23:32
660 EUR
27 maj 2015 23:32
640 EUR
27 maj 2015 23:31
620 EUR
27 maj 2015 23:20
600 EUR
27 maj 2015 23:19
580 EUR
11 maj 2015 0:01
560 EUR
11 maj 2015 0:00
540 EUR
10 maj 2015 23:59
520 EUR
9 maj 2015 0:07
500 EUR
9 maj 2015 0:07
400 EUR
9 maj 2015 0:05
300 EUR
9 maj 2015 0:05
200 EUR
9 maj 2015 0:04
100 EUR
9 maj 2015 0:03
50 EUR
8 maj 2015 21:01
35 EUR
8 maj 2015 17:31
30 EUR
Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977