Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA. Tillverkad av Taito Oy. 1930/40-tal.

Polerad mässing, perforerad skärm. Höjd 40 cm.

Avbrytaren flyttad till ledningen. Sedvanligt slitage.

Övrig information

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
7 600
E
U
R
79 572
S
E
K
8 630
USD
Utropspris
2 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (40 bud)
9
A
8 nov 2015 18:57
7 600 EUR
14
8 nov 2015 18:57
7 400 EUR
9
A
8 nov 2015 18:55
7 200 EUR
13
8 nov 2015 18:55
7 000 EUR
9
A
8 nov 2015 18:55
6 700 EUR
13
8 nov 2015 18:55
6 500 EUR
9
A
8 nov 2015 18:48
6 100 EUR
12
8 nov 2015 18:48
5 900 EUR
9
8 nov 2015 17:05
5 700 EUR
12
A
8 nov 2015 15:20
5 500 EUR
13
8 nov 2015 15:20
5 400 EUR
12
8 nov 2015 14:26
5 200 EUR
9
A
8 nov 2015 12:18
5 000 EUR
11
8 nov 2015 12:18
4 900 EUR
9
A
8 nov 2015 3:18
4 700 EUR
11
8 nov 2015 3:18
4 500 EUR
9
A
8 nov 2015 3:18
4 200 EUR
11
8 nov 2015 3:18
4 000 EUR
9
A
8 nov 2015 3:18
3 800 EUR
11
8 nov 2015 3:18
3 700 EUR
9
A
8 nov 2015 3:17
3 600 EUR
11
8 nov 2015 3:17
3 500 EUR
9
A
8 nov 2015 3:17
3 200 EUR
11
8 nov 2015 3:17
3 100 EUR
9
7 nov 2015 21:08
2 100 EUR
10
7 nov 2015 19:03
2 000 EUR
9
A
2 nov 2015 23:10
1 850 EUR
1
2 nov 2015 23:10
1 800 EUR
9
1 nov 2015 23:59
1 700 EUR
7
1 nov 2015 20:16
1 650 EUR
8
30 okt 2015 19:45
1 600 EUR
7
27 okt 2015 0:57
1 400 EUR
1
23 okt 2015 21:12
1 333 EUR
3
20 okt 2015 18:33
1 100 EUR
6
20 okt 2015 7:25
220 EUR
5
19 okt 2015 22:14
200 EUR
4
19 okt 2015 21:18
140 EUR
3
19 okt 2015 20:43
130 EUR
2
19 okt 2015 16:44
110 EUR
1
19 okt 2015 11:09
100 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.