Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, TAKLAMPA.

Mässing. Tillverkad av Taito Oy. Höjd 28 cm, djup 30,5 cm, längd 54 cm.

Sedvanligt slitage. Ej funktionstestad.

Proveniens

Motsvarande lampa används vid Restaurang Kestikartano, på Centralgatan 7. Svartvit bild av restaurangsalen "Pohjan sali", Helsingfors stadsmuseum.

Litteratur

Paavo Tynell ja Taito Oy. Designmuseum 2005. ISBN 952-9878-39-7.
bild på sidan 91.

Övrig information

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
15 400
E
U
R
161 238
S
E
K
17 488
USD
Utropspris
5 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (39 bud)
11
8 nov 2015 17:46
15 400 EUR
12
8 nov 2015 17:46
15 200 EUR
11
A
8 nov 2015 17:46
15 000 EUR
12
8 nov 2015 17:46
15 000 EUR
11
A
8 nov 2015 17:45
14 200 EUR
12
8 nov 2015 17:45
14 000 EUR
11
A
8 nov 2015 17:45
13 700 EUR
12
8 nov 2015 17:45
13 500 EUR
11
8 nov 2015 17:44
12 700 EUR
12
A
8 nov 2015 17:44
12 500 EUR
12
8 nov 2015 17:44
12 200 EUR
11
A
8 nov 2015 17:44
12 000 EUR
11
A
8 nov 2015 17:44
11 700 EUR
12
8 nov 2015 17:44
11 500 EUR
11
A
8 nov 2015 17:44
11 200 EUR
12
8 nov 2015 17:44
11 000 EUR
11
8 nov 2015 17:43
10 400 EUR
10
8 nov 2015 17:41
10 200 EUR
8
A
8 nov 2015 17:41
10 000 EUR
8
8 nov 2015 16:34
9 700 EUR
6
A
8 nov 2015 15:21
9 500 EUR
9
8 nov 2015 15:21
9 500 EUR
6
A
8 nov 2015 15:21
9 200 EUR
9
8 nov 2015 15:21
9 000 EUR
6
A
8 nov 2015 15:21
8 700 EUR
9
8 nov 2015 15:21
8 500 EUR
6
7 nov 2015 22:01
8 200 EUR
8
A
7 nov 2015 22:00
8 000 EUR
8
5 nov 2015 0:55
6 200 EUR
7
A
5 nov 2015 0:55
6 000 EUR
7
3 nov 2015 11:45
5 400 EUR
6
30 okt 2015 19:36
5 200 EUR
4
A
24 okt 2015 14:57
5 000 EUR
5
24 okt 2015 14:57
5 000 EUR
4
23 okt 2015 20:36
4 200 EUR
2
20 okt 2015 17:30
4 000 EUR
3
20 okt 2015 13:17
3 100 EUR
2
19 okt 2015 16:34
3 000 EUR
1
19 okt 2015 14:53
30 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.