Mauri Almari

(Finland, 1907-1973)
Mauri Almari
(Finland, 1907-1973)

MAURI ALMARI, TAKLAMPA. Modell 51101, Idman 1900-talets mitt. Höjd 88 cm.

Polerad mässing, 9 ljuspunkter, kuporna i opalglas. Diameter 85 cm.

Bruksslitage, något olikskiftande kupor. Ej funktionstestad.

Idman katalog nr 135, sid 59.

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

2 200
24 926
2 295
Utropspris
3 000 EUR
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (5 bud)
8 nov 2015 9:08
2 200 EUR
1 nov 2015 13:53
1 500 EUR
23 okt 2015 21:10
522 EUR
22 okt 2015 18:21
500 EUR
20 okt 2015 15:27
30 EUR