Kan inte nå servern

Ilmari Tapiovaara

(Finland, 1914-1999)
Ilmari Tapiovaara
(Finland, 1914-1999)

ILMARI TAPIOVAARA, BORDSLAMPA.Maija Mehiläinen. Formgiven 1955, Asko/Hienoteräs.

Gammalrosa och vitmålad metall och mässing. Höjd 51 cm.

Sedvanligt slitage.

Proveniens

Lampan är den första som produceras och har varit Ilmari Tapiovaaras nattbordslampa.

Övrig information

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Formgivare

Ilmari Tapiovaara var en finländsk inredningsarkitekt och formgivare. Han studerade vid Konstindustriella läroverket samt praktiserade vid Le Corbusiers ateljé. Tapiovaara undervisade i inredningskonst vid Tekniska högskolan, Konstindustriella läroverket och Konstindustriella högskolan samt i USA. Han har skapat möbler och inredningar med modernistiskt och funktionellt uttryck i böjträ och formpressad fanér. Den uppdaterade versionen av pinnstolen kallad ”Madmoiselle” är idag en klassiker.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
6 152
E
U
R
69 702
S
E
K
6 418
USD
Utropspris
2 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (44 bud)
10
8 nov 2015 18:39
6 152 EUR
13
8 nov 2015 18:38
5 952 EUR
10
8 nov 2015 18:38
5 752 EUR
13
8 nov 2015 18:37
5 552 EUR
10
8 nov 2015 18:35
5 352 EUR
13
8 nov 2015 18:35
5 152 EUR
10
8 nov 2015 18:33
4 952 EUR
13
8 nov 2015 18:32
4 752 EUR
10
A
8 nov 2015 18:32
4 600 EUR
10
8 nov 2015 18:29
4 551 EUR
13
A
8 nov 2015 18:29
4 351 EUR
13
8 nov 2015 18:29
4 350 EUR
12
8 nov 2015 18:28
4 150 EUR
10
A
8 nov 2015 18:28
4 000 EUR
10
8 nov 2015 18:27
3 860 EUR
12
A
8 nov 2015 18:27
3 760 EUR
12
A
8 nov 2015 18:27
3 700 EUR
10
8 nov 2015 18:27
3 600 EUR
12
A
8 nov 2015 18:26
3 200 EUR
10
8 nov 2015 18:26
3 100 EUR
12
8 nov 2015 18:26
2 700 EUR
10
A
8 nov 2015 18:26
2 600 EUR
10
A
8 nov 2015 17:49
2 501 EUR
11
8 nov 2015 17:49
2 401 EUR
10
A
8 nov 2015 17:48
2 200 EUR
11
8 nov 2015 17:48
2 100 EUR
10
A
8 nov 2015 15:28
2 000 EUR
8
8 nov 2015 15:28
1 950 EUR
10
8 nov 2015 14:24
1 850 EUR
8
A
8 nov 2015 14:24
1 800 EUR
8
7 nov 2015 20:21
1 550 EUR
9
29 okt 2015 22:07
1 500 EUR
4
24 okt 2015 19:58
1 450 EUR
8
24 okt 2015 13:10
1 400 EUR
4
23 okt 2015 21:48
1 333 EUR
7
23 okt 2015 21:11
1 255 EUR
4
22 okt 2015 20:52
1 200 EUR
6
22 okt 2015 18:29
1 150 EUR
4
21 okt 2015 22:11
1 100 EUR
5
20 okt 2015 18:10
1 050 EUR
4
19 okt 2015 22:39
1 000 EUR
3
19 okt 2015 21:33
100 EUR
2
19 okt 2015 21:26
35 EUR
1
19 okt 2015 14:57
30 EUR
Alla tider är i CEST
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Andra har även tittat på