Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, BORDSLAMPOR, ETT PAR, 9222.

Vitmålad metall och mässing. Tillverkad av Taito Oy/Idman. Höjd 43 cm.

Sedvanligt slitage.

Övrig information

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
1 750
E
U
R
18 323
S
E
K
1 987
USD
Utropspris
1 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (32 bud)
11
8 nov 2015 12:42
1 750 EUR
2
A
8 nov 2015 12:42
1 700 EUR
11
8 nov 2015 12:42
1 700 EUR
2
8 nov 2015 11:51
1 550 EUR
10
A
8 nov 2015 9:52
1 500 EUR
11
8 nov 2015 9:52
1 500 EUR
10
A
5 nov 2015 22:48
1 450 EUR
11
5 nov 2015 22:48
1 400 EUR
10
A
5 nov 2015 22:48
1 350 EUR
11
5 nov 2015 22:48
1 300 EUR
10
A
5 nov 2015 22:48
1 250 EUR
11
5 nov 2015 22:48
1 200 EUR
10
A
5 nov 2015 17:59
1 050 EUR
9
5 nov 2015 17:59
1 000 EUR
10
A
5 nov 2015 17:58
960 EUR
9
5 nov 2015 17:58
940 EUR
10
A
5 nov 2015 17:58
920 EUR
9
5 nov 2015 17:58
900 EUR
10
A
5 nov 2015 11:39
880 EUR
9
5 nov 2015 11:39
860 EUR
10
A
5 nov 2015 11:38
840 EUR
9
5 nov 2015 11:38
820 EUR
10
4 nov 2015 14:08
800 EUR
9
3 nov 2015 16:06
750 EUR
8
22 okt 2015 15:11
700 EUR
7
20 okt 2015 20:14
600 EUR
6
20 okt 2015 2:20
500 EUR
5
19 okt 2015 22:13
100 EUR
4
19 okt 2015 21:42
60 EUR
3
19 okt 2015 21:35
50 EUR
2
19 okt 2015 21:18
35 EUR
1
19 okt 2015 11:23
30 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.