Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, TAKLAMPA.

Mässing och matterat glas. Formgiven för Taito Oy på 1940-talet. Diameter 35 cm. Höjd 29 cm.

Sedvanligt slitage.

Övrig information

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
4 500
E
U
R
47 115
S
E
K
5 110
USD
Utropspris
600 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (49 bud)
14
8 nov 2015 16:46
4 500 EUR
10
8 nov 2015 16:45
4 300 EUR
14
A
8 nov 2015 16:44
4 100 EUR
10
8 nov 2015 16:44
4 000 EUR
14
8 nov 2015 16:44
3 851 EUR
13
A
8 nov 2015 16:43
3 751 EUR
14
8 nov 2015 16:43
3 700 EUR
13
8 nov 2015 16:43
3 600 EUR
11
A
8 nov 2015 16:42
3 500 EUR
10
8 nov 2015 16:42
3 500 EUR
11
8 nov 2015 16:39
3 400 EUR
10
8 nov 2015 16:38
3 300 EUR
11
A
8 nov 2015 16:38
3 200 EUR
10
8 nov 2015 16:38
3 200 EUR
11
8 nov 2015 16:36
3 100 EUR
10
A
8 nov 2015 16:35
3 000 EUR
11
8 nov 2015 16:35
3 000 EUR
10
8 nov 2015 16:34
2 700 EUR
11
A
8 nov 2015 16:34
2 600 EUR
10
8 nov 2015 16:34
2 500 EUR
11
A
8 nov 2015 16:34
2 000 EUR
12
8 nov 2015 16:34
1 950 EUR
11
A
8 nov 2015 16:34
1 900 EUR
12
8 nov 2015 16:34
1 850 EUR
11
8 nov 2015 16:22
1 650 EUR
2
A
8 nov 2015 14:31
1 600 EUR
10
8 nov 2015 14:31
1 600 EUR
2
A
8 nov 2015 14:24
1 550 EUR
10
8 nov 2015 14:24
1 500 EUR
2
8 nov 2015 11:40
1 349 EUR
9
A
8 nov 2015 11:40
1 299 EUR
9
8 nov 2015 10:02
1 150 EUR
4
A
8 nov 2015 10:02
1 100 EUR
4
A
6 nov 2015 18:10
1 008 EUR
5
6 nov 2015 18:10
988 EUR
4
A
1 nov 2015 23:34
960 EUR
8
1 nov 2015 23:34
940 EUR
4
A
31 okt 2015 1:43
920 EUR
7
31 okt 2015 1:43
900 EUR
4
A
24 okt 2015 19:27
840 EUR
6
24 okt 2015 19:27
820 EUR
4
A
22 okt 2015 14:19
480 EUR
1
22 okt 2015 14:19
460 EUR
4
A
21 okt 2015 23:53
440 EUR
5
21 okt 2015 23:53
420 EUR
4
21 okt 2015 0:10
400 EUR
3
19 okt 2015 21:32
340 EUR
2
19 okt 2015 21:14
320 EUR
1
19 okt 2015 16:27
300 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.