Kan inte nå servern

Alvar Aalto

(Finland, 1898-1976)
Alvar Aalto
(Finland, 1898-1976)

ALVAR AALTO, SOFFA 554. Artek. 1940-tal.

Senare klädsel. Längd 140 cm.

Smärre slitage.

Övrig information

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Formgivare

Alvar Aalto är en av Finlands mest framstående arkitekter och formgivare och en av Skandinaviens största förespråkare inom modern arkitektur och design. Flera av de möbler och vaser som han formgivit räknas idag som ikoniska designklassiker, däribland Savoy-vaserna, Bikupan-lampan och Fåtölj, modell ’31’. Alvar Aalto var en stor ambassadör för finsk design i en tid då finländarna tänkte på hur de skulle presentera sig för resten av världen. Han gav lika mycket tyngd på form och funktion, och lät sig inspireras av det finska landskapet. Aalto är en av de viktigaste företrädarna för den moderna arkitekturen och skapade en egen arkitekturriktning, vars estetiska effekt grundar sig på en noggrann planering av byggnaderna i förhållande till miljön, en människonära dimensionering och god känsla för material. Bland hans mest kända byggnader är Villa Mairea och Finlandiahuset i Helsingfors. I Sverige finns tre byggnader av Aalto, Västmanland-Dala Nationshus i Uppsala, en utställningspaviljong i Hedemora samt ett kombinerat affärs- och bostadhus med en fasad i mörkblått kakel i Avesta.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
4 430
E
U
R
49 926
S
E
K
4 670
USD
Utropspris
3 600 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (26 bud)
12
8 nov 2015 16:45
4 430 EUR
3
A
8 nov 2015 16:43
4 230 EUR
13
8 nov 2015 16:43
4 200 EUR
3
A
8 nov 2015 16:43
4 000 EUR
13
8 nov 2015 16:43
3 900 EUR
3
8 nov 2015 15:45
3 700 EUR
12
A
8 nov 2015 14:15
3 600 EUR
13
8 nov 2015 14:15
3 500 EUR
12
8 nov 2015 12:11
3 300 EUR
3
A
8 nov 2015 11:49
3 200 EUR
12
8 nov 2015 11:49
3 100 EUR
3
7 nov 2015 20:04
3 000 EUR
12
27 okt 2015 14:45
2 400 EUR
3
26 okt 2015 14:37
2 200 EUR
11
24 okt 2015 18:11
2 100 EUR
10
22 okt 2015 8:49
2 000 EUR
3
22 okt 2015 0:47
1 200 EUR
9
21 okt 2015 11:53
900 EUR
8
20 okt 2015 21:40
380 EUR
7
20 okt 2015 21:07
360 EUR
6
20 okt 2015 14:37
340 EUR
5
20 okt 2015 13:06
320 EUR
4
20 okt 2015 10:38
300 EUR
3
20 okt 2015 0:37
55 EUR
2
19 okt 2015 20:51
50 EUR
1
19 okt 2015 13:16
30 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Helsingfors
Maiju Kemppainen
Värderare

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice
Andra har även tittat på