Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPA.

Mässing och dubbla kupor. Idman, 1950-tal. Höjd 37 cm.

Sedvanligt slitage.

Proveniens

Hotelli Vaakuna, Helsingfors.

Övrig information

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
4 100
E
U
R
42 927
S
E
K
4 656
USD
Utropspris
1 400 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (52 bud)
11
A
8 nov 2015 16:29
4 100 EUR
5
8 nov 2015 16:29
4 000 EUR
11
8 nov 2015 16:28
3 900 EUR
12
8 nov 2015 16:27
3 800 EUR
11
A
8 nov 2015 16:27
3 700 EUR
12
8 nov 2015 16:27
3 609 EUR
11
8 nov 2015 16:27
3 509 EUR
12
8 nov 2015 16:26
3 409 EUR
5
A
8 nov 2015 16:26
3 309 EUR
12
8 nov 2015 16:26
3 300 EUR
5
8 nov 2015 16:26
3 200 EUR
11
A
8 nov 2015 16:26
3 100 EUR
11
8 nov 2015 16:26
3 000 EUR
12
8 nov 2015 16:25
2 900 EUR
11
A
8 nov 2015 16:25
2 800 EUR
12
8 nov 2015 16:25
2 800 EUR
11
8 nov 2015 16:25
2 700 EUR
12
8 nov 2015 16:24
2 600 EUR
11
A
8 nov 2015 16:24
2 500 EUR
10
8 nov 2015 16:24
2 500 EUR
11
8 nov 2015 16:23
2 400 EUR
12
8 nov 2015 16:23
2 300 EUR
10
A
8 nov 2015 16:23
2 200 EUR
12
8 nov 2015 16:23
2 200 EUR
10
A
8 nov 2015 16:23
2 100 EUR
11
8 nov 2015 16:23
2 000 EUR
10
8 nov 2015 16:21
1 900 EUR
9
8 nov 2015 13:22
1 850 EUR
2
A
8 nov 2015 13:22
1 800 EUR
9
8 nov 2015 13:22
1 800 EUR
2
A
8 nov 2015 13:21
1 700 EUR
9
8 nov 2015 13:21
1 650 EUR
2
A
8 nov 2015 13:20
1 600 EUR
9
8 nov 2015 13:20
1 550 EUR
2
8 nov 2015 11:39
1 500 EUR
8
A
8 nov 2015 11:39
1 450 EUR
8
4 nov 2015 13:38
1 350 EUR
6
4 nov 2015 13:35
1 300 EUR
8
A
4 nov 2015 12:05
1 250 EUR
6
4 nov 2015 12:05
1 200 EUR
8
A
4 nov 2015 12:04
1 150 EUR
6
4 nov 2015 12:04
1 100 EUR
8
4 nov 2015 11:46
1 050 EUR
6
2 nov 2015 15:55
1 000 EUR
4
1 nov 2015 19:46
790 EUR
7
29 okt 2015 9:38
770 EUR
6
24 okt 2015 21:22
750 EUR
5
22 okt 2015 7:58
700 EUR
4
21 okt 2015 23:51
660 EUR
3
19 okt 2015 21:31
640 EUR
2
19 okt 2015 21:13
620 EUR
1
19 okt 2015 20:54
600 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.